Słodko

Weekendowe na zimno

, 28 lipca 2016

Dzisiaj coś idealnego na leniwe, sobotnie popołudnie spędzone w gronie bliskich ludzi, którzy akurat wpadną w odwiedziny. I to bez pieczenia !

Malinowo truskawkowe

Do wykonania tego ciasta potrzebne będą:

-200g herbatników

-120g masła

-250g serka mascarpone

-250ml zimnej śmietany 30%

-5-6 łyżek cukru pudru

-1 łyżka żelatyny

-owoce do dekoracji

Wykonanie:

Masło roztopić, ostudzić. Herbatniki rozdrobnić na bardzo drobny proszek (świetnie nadaje się do tego blender). Masło wlać do pokruszonych herbatników i dokładnie wymieszać. Wyłożyć dno oraz boki formy, mocno przyciskając, wstawić na chwilę do lodówki. Ubić śmietankę na sztywny krem (musi być bardzo zimna – dobrze też przelać zimną wodą naczynie w którym będziemy ubijać). Żelatynę rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody i odstawić na chwilę. Mascarpone utrzeć razem z cukrem, następnie dodać ubitą śmietankę i żelatynę i wymieszać.  Krem przełożyć na spód z ciasteczek, równomiernie go rozsmarować. Na wierzch ułożyć ulubione owoce i posypać cukrem pudrem. Przed podaniem wstawić do lodówki na 2-3h. Ciasto należy przechowywać w lodówce.

1 4

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>