Knitbook

Przepis na czapkę !

, 24 stycznia 2017

W takie siarczyste mrozy, jakie ostatnio ciągle nawiedzają nasz kompletnie nie przypominający Włoch kraj, na myśl przychodzi mi tylko jedno zdanie. Zdanie wypowiadane przez najlepszą kobietę na świecie – moją mamę. Zdanie, chociaż brzmiące zwykle dość groźnie, to jednak zawsze wypowiadane z wyraźną troską w głosie.

„Ubieraj tę czapkę!” to chyba najczęściej słyszane przeze mnie zdanie w ciągu każdej z zim mojego życia. Osobiście uważam, że człowiek wcale nie staje się dorosły z chwilą hucznego ukończenia osiemnastu lat, ale w momencie kiedy sam, całkowicie świadomie zaczyna ubierać w zimie coś na głowę. Na pewno z lekcji biologii wiesz, że człowiek najwięcej ciepła traci właśnie przez głowę. Oczywiście, wiem to również i ja, ale jakoś nigdy, w całym moim młodzieńczym życiu nie przyszło mi do głowy, aby swój własny łeb przyodziać w czapkę (ku oczywistej rozpaczy mojej rodzicielki, o czym pisałam powyżej). Zapewne, jeśli do obecnych wniosków doszłabym wcześniej, to uniknęłabym kilku paskudnych przeziębień, włącznie z tym trzytygodniowym dziadostwem które przyplątało się do mnie w zeszłym roku i puścić nie chciało.

No ale nie o tym nie o tym. Chodzenie w czapce, to jedno. Ale chodzenie we własnoręcznie zrobionej czapce, to dopiero jest coś! Od samego pomysłu, poprzez wybór koloru i rodzaju włóczki, projekt jest w stu procentach Twój. Nikt nie będzie miał takiej samej. No chyba, że zrobisz taką samą dla swojego chłopaka. O ile oczywiście, przekonasz go do jej noszenia  ;)

czapka rozowa bez pompona

czapka rozowa bez pompona 2

Jak zrobić najprostszą czapkę? Wystarczy nabrać na druty na żyłce odpowiednią dla naszej głowy ilość oczek i przerabiać cały czas prawymi oczkami, a po uzyskaniu odpowiedniej długości po prostu przeciągnąć włóczkę przez oczka i ścisnąć najmocniej jak tylko się da.

Czapkę którą widzisz na zdjęciach, zrobiłam w trochę inny sposób. Inny – nie znaczy trudniejszy, pamiętaj. Poniżej mój pierwszy, trochę inny niż zwykle przepis. Koniecznie daj mi znać w komentarzu, co myślisz o tym wpisie i czy szykować takich więcej :)

Przepis na czapkę

Składniki:

-około 150g włóczki w wybranym kolorze– u mnie są to 2 motki włóczki Drops Andes – bardzo polecam tę włóczkę. Jest gruba, szybko się na niej pracuje i ma bogatą paletę kolorów.

-druty na żyłce o długości 40cm – u mnie są to druty nr 7

-igła dziewiarska

-ciepły kocyk do otulenia nóg i podusię pod plecki, ciepła herbatka opcjonalnie ;)

Wykonanie

1.Na druty nabieramy 66 oczek. Bardzo pomocny filmik, pokazujący jak nabierać oczka znajduje się tutaj. Trzeba bardzo uważać, aby oczka się nie poprzekręcały, inaczej nic nam nie wyjdzie. Po nabraniu oczek wbijamy się drutem pod spód pierwszego nabranego oczka, dokładnie tak jak pokazałam na zdjęciu poniżej.

1

2. Przez 48 rzędów przerabiamy ścieg:  1x oczko prawe i 2x oczko lewe. Filmiki jak przerabiać oczka prawe i lewe znajdują się  tutaj. Warto zwrócić uwagę, że oczko lewe jest bardziej „wybulwione”, a prawe bardziej z „tyłu” naszej czapki. Znacząco ułatwia to pracę, nie trzeba ciągle myśleć: „które oczko teraz”, bo to po prostu widać. Zobrazowałam to na zdjęciu poniżej – 2x oczka lewe i 1 oczko prawe.scieg

3.Zwężanie czapki: Od początku 49 rzędu, przerabiamy pierwsze osiem oczek normalnie (czyli 1x oczko prawe, 2x oczko lewe). Oczka nr 9 i 10 przerabiamy razem – czyli po prostu drutem wbijamy się nie w jedno, ale w dwa oczka na raz. Całą sekwencję powtarzamy aż do końca rzędu.

3

4.Cztery kolejne rzędy przerabiamy tak jak wcześniej, tj 1x oczko prawe, 2x oczko lewe (UWAGA: w miejscach w których zwęziliśmy, mamy tylko 1x oczko lewe, więc tak też przerabiamy).

5.Kolejny rząd: każde prawe oczko przerabiamy na prawo, każde kolejne dwa lewe oczka przerabiamy razem.

6.Kolejny rząd: przerabiamy 1x oczko prawe, 1x oczko lewe.

7.Odcinamy około 40cm nitki z motka. Nawlekamy na dużą igłę i przeciągamy przez wszystkie oczka, ściągając je tym samym z drutów.

8.Mocno zaciskamy, tak aby otwór na samej górze czapki był jak najmniejszy. Zawiązujemy i odcinamy nadmiar nitki.

9.Opcjonalnie doszywamy do czapki pompona – przykładowy filmik jak zrobić pompona znajdziecie tutaj.

19

I co, prawda że proste? A jakie ciepłe! A teraz niespodzianka, jutro z rana na moim Instagramie wystartuje konkurs, podczas którego będziecie mogli wygrać jedną z dwóch czapek, które widzicie na zdjęciach poniżej. Szczegóły już jutro rano na profilu, stay tuned !

2

EDIT: Choróbska chyba jednak nie do końca biorą się z braku czapek, bo właśnie się rozchorowałam :(

    • Aga,
      to wbrew pozorom jest bardzo proste. Załapiesz nabieranie oczek, oczka prawe i lewe i potem wszystko opiera się tylko na tym. Naprawdę polecam te filmiki o których pisalam, włącz sobie w zwolnionym tempie – ja się tak nauczyłam :)
      Pozdrawiam!

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>